logo

MEMS یا فناوری سیستم‌های میکروالکترومکانیکی

14 / 01 / 21

Share

 

به همت شرکت صنایع پیشرفته رضوی؛

ادوات و تجهیزات نیمه هادی مبتنی بر فناوری سیستم‌های میکروالکترومکانیکی تولید می‌شود

 

مدیرعامل شرکت صنایع پیشرفته رضوی از تولید ادوات و تجهیزات نیمه هادی مبتنی بر فناوری سیستم‌های میکروالکترومکانیکی توسط این شرکت در سال 1399 خبر داد.
بهنام تقدسی در گفت و گو با آستان نیوز با اشاره به مزیت های این فناوری پیشرفته بیان کرد: MEMS یا فناوری سیستم‌های میکروالکترومکانیکی فناوری گسترده‌ای است که بالفعل می‌تواند تأثیر مهمی بر انواع تولیدات تجاری بگذارد.
ایشان ادامه دادند: هم اکنون فناوری سیستم‌های میکروالکترومکانیکی در هر زمینه‌ای، از تجهیزات پزشکی پیشرفته تا دستگاه‌های نمایش فشار خون و نیز از سیستم‌های تعلیق فعال خودروها تا کاربردهای ساده در خودرو نظیر ایربگ و کنترل فشار باد لاستیکها و همچنین در صنایع هوا فضا مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ لذا ماهیت فناوری MEMS و کاربردهای متعددش، آن را از فناوری‌های مرسوم در مدارهای مجتمع و ریزتراشه‌ها فراگیرتر کرده است.
مدیرعامل شرکت صنایع پیشرفته رضوی ادامه دادند: از دیگر مزایای MEMS یا فناوری سیستم‌های میکروالکترومکانیکی این است که فاصله بین سیستم‌های مکانیکی پیچیده و مدارهای مجتمع الکترونیکی را پر می‌کند و عملا با استفاده از این تکنولوژی میتوان به سمت تولید عملگرها و ابزاردقیق‌های بسیار پیشرفته، دقیق و بسیار کوچک که هم‌اکنون در انحصار تعداد معدودی از کشورها میباشد حرکت نمود.
ایشان افزودند: شرکت صنایع پیشرفته رضوی درصدد است تا با تولید ادوات و تجهیزات نمیه هادی مبتنی بر MEMS، زمینه‌ساز خودکفایی حداکثری کشور در حوزه ادوات نیمه هادی پیشرفته و توسعه صنایع مرتبط با آن بویژه در مجموعه شرکت‌های زیرمجموعه سازمان اقتصادی رضوی گردد.
ایشان با بیان این که فناوری MEMS امکان ساخت سیستم‌های میکروالکترومکانیکی را با استفاده از متدهای ساخت ناپیوسته فراهم کرده است، گفتند: این امر موجب برابری قیمت و اعتبار حسگرها و محرک ها با مدارات مجتمع می‌شود.
ایشان ادامه دادند: به عنوان مثال، شتاب‌سنج‌های  MEMS، نمونه جدیدی از فواید فناوری MEMS است که به سرعت جایگزین نمونه‌های سنتی آن مانند شتاب‌سنج‌های مربوط به سیستم‌های کیسه هوا در اتومبیل می‌شود.
ایشان با اشاره به کاهش هزینه ها با استفاده از فناوری MEMS خاطرنشان کردند: MEMS این امکان را فراهم کرده تا شتاب‌سنج مکانیکی و المانهای الکترونیکی با هزینه‌ی کمتری در یک ریزتراشه سیلیکونی تلفیق شوند.
مدیرعامل شرکت صنایع پیشرفته رضوی ادامه دادند: شتاب‌سنج MEMS بسیار کوچکتر، کارآمدتر، سبک‌تر و قابل اعتمادتر بوده و قیمتی بسیار کمتر از شتاب سنج‌های مرسوم دارد؛ لذا ظرف چند سال آینده این شتاب سنج‌ها جایگزین دستگاه‌های مشابه در تمامی خودروهای خارجی و داخلی و نیز سایر کاربردهای مربوطه در سایر صنایع می‌شوند.
ایشان افزودند: کاربرد تراشه‌های MEMS در صنایع پیشرفته روز‌به‌روز در حال افزایش بوده و در آینده‌ای نه چندان دور، اغلب تجیهزات خانگی، تفریحی، رباتها، خودروها و خطوط تولید صنعتی مملو از این تراشه‌ها خواهند بود و لذا پرداختن به حوزه تحقیقات و تولید این تراشه‌ها در کشور، امری بسیار ضروری به نظر می‌رسد.

برچسب برچسب برچسب
اخبار پیشنهادی

MEMS یا فناوری سیستم‌های میکروالکترومکانیکی مشاهده

14 / 01 / 21

  به همت شرکت صنایع پیشرفته رضوی؛ ادوات و تجهیزات […]

ورود شرکت صنایع پیشرفته رضوی به تولید محصولات نوآورانه و کلیدی کشور مشاهده

14 / 01 / 21

ورود شرکت صنایع پیشرفته رضوی به تولید محصولات نوآورانه و […]

آخرین اخبار

بومی سازی فناوری شیرین سازی آب به همت شرکت صنایع پیشرفته رضوی مشاهده

16 / 03 / 21

مدیرعامل شرکت صنایع پیشرفته رضوی گفتند: تولید مبدل های حرارتی […]

امضاء تفاهم نامه پودر آلمینیوم مشاهده

09 / 03 / 21

🔷 «میدون» طرح‌های فناورانه در شرکت صنایع پیشرفته رضوی 🔷 مشاهده

15 / 02 / 21

1️⃣ نخستین روز از دوره تجهیز دومین رویداد فناورانه تکاپ […]

🔷 مصاحبه دکتر بهنام تقدسی؛ مدیرعامل شرکت صنایع پیشرفته رضوی 🔸 با خبرگزاری صبح توس مشاهده

06 / 02 / 21

دکتر بهنام تقدسی روز دوشنبه در نشست خبری دومین رویداد […]

تکنولوژی های روز دنیا تجهیزات پزشکی مشاهده

18 / 01 / 21

استارت آپ های مطرح حوزه تجهیزات پزشکی در سال 2020 […]

وضعیت تجهیزات و ملزومات پزشکی مشاهده

14 / 01 / 21

تعداد تولیدکنندگان فعال در حوزه تجهیزات و ملزومات پزشکی که […]

MEMS یا فناوری سیستم‌های میکروالکترومکانیکی مشاهده

14 / 01 / 21

  به همت شرکت صنایع پیشرفته رضوی؛ ادوات و تجهیزات […]

ورود شرکت صنایع پیشرفته رضوی به تولید محصولات نوآورانه و کلیدی کشور مشاهده

14 / 01 / 21

ورود شرکت صنایع پیشرفته رضوی به تولید محصولات نوآورانه و […]