Skip to content

مواد پیشرفته

کلیه مواد اعم از فلزات، پلیمرها، سرامیک ها و کامپوزیت های پیشرفته و سایر ترکیبات شیمیایی با کاربردهای مختلف در صنایع مختلف کشور اعم از نفت و گاز، صنایع دفاعی، کشاورزی و دامپروری، استخراج و فرآوری مواد معدنی و ….

واحد فناور مواد پیشرفته

جذب طرح‌های تولیدی و سرمایه‌گذاری در راستای جلوگیری از خام‌فروشی مواد اولیه

امروزه مهندسی و علم مواد، نقشی کلیدی در پیشرفت صنایع راهبردی و جدید مانند صنایع هسته‌ای، صنایع انرژی، تکنولوژی پزشکی و کاربرد‌های فضایی و نظامی داشته و تحقیقات کاربردی و پایه‌ای‌ در مهندسی و علم مواد، پیوسته افق‌های جدیدی را فراروی پیشرفت و توسعه ایران اسلامی گشوده است.

واحد مواد پیشرفته امیدوار است تا با سرمایه گذاری هوشمندانه موجب توسعه مواد پیشرفته و تولید مواد اولیه صنایع مختلف شامل سرامیک ها و پلیمرهای پیشرفته ،آلیاژهای فلزی ،بیومواد و بطور کلی مواد شیمیایی مورد استفاده در صنایع مختلف شده و علاوه بر کاهش وابستگی وارداتی، به اعتلای کیفیت زندگی در کشور کمک نماید.این واحد هدف و چشم انداز خود را بر پیشرفت مداوم و پیوسته ،ایجاد ارزش پایدار ،تکیه بر دانش بومی و داخلی بنا نموده است .

IMG_0308 copy copy
IMG_0405 copy copy
IMG_0399

جلوگیری از خام فروشی

با توجه به برخورداری کشور از زیربناهای مطلوب، بازار مناسب مصرف داخلی، قیمت مناسب انرژی، دسترسی به آب‌های آزاد، حجم بالای ذخایر قطعی و همچنین نیروی انسانی متخصص، می‌توان ایران را به عنوان مقصدی شاخص جهت سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ معدنی شناساند. از سوی دیگر، ایران از دیدگاه انرژی در میان سایر کشورها حائز‌ رتبه نخست گاز طبیعی و رتبه سوم نفت جهان بوده و با برخورداری از ۱۸ درصد منابع گازی و ۹ درصد منابع نفتی، در میان کشورهای معدنی دنیا موقعیت منحصربه‌فردی در خصوص تامین انرژی جهت فعالیت‌های معدنی به‌ویژه در فرآوری و استحصال فلزات دارد.

رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی)، معدن را از ظرفیت‌های مهم کشور دانسته و فرمودند: «بازار نفت که با یک اشاره قدرت‌ها و به دنبال اقدامات عناصر خبیث منطقه، از صد دلار به چهل دلار می‌رسد، به هیچ وجه قابل اطمینان نبوده و باید به فکر جایگزین مناسب برای آن باشیم که بهترین جایگزین، بخش معدن است.» هم‌چنین رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: «باید در معدن از ظرفیت بخش خصوصی استفاده و از خام فروشی نیز جلوگیری نمود».

اولویت‌های سرمایه‌گذاری واحد مواد پیشرفته

با توجه به ظرفیت‌های بسیار مغفول مانده در کشور عزیزمان، گستره طرح‌های ارائه شده به واحد مواد پیشرفته شرکت صنایع پیشرفته رضوی بسیار وسیع است. از همین رو، با بررسی‌های کارشناسی صورت گرفته در این واحد، چند زمینه راهبردی که برای این شرکت با توجه به سیاست‌های راهبردی، جذابیت سرمایه گذاری بیشتری داشته‌، شناسایی شده است که عبارت‌اند از: 

  • فراوری مواد اولیه معدنی و جلوگیری از خام‌فروشی 
  • امنیت غذایی کشور در مبدأ تأمین(کشاورزی و دامپروری) 
  • بازیافت و تکمیل زنجیره ارزش تولید 
  • تولید مواد اولیه مورد نیاز صنایع مادر کشور (پتروشیمی، صنعت تایر و لاستیک، صنایع فلزات و…) 

قابل توجه است که طرح‌های با موضوعات متفاوت از موارد ذکر شده نیز در این واحد مورد بررسی قرار گرفته و بیان این موارد صرفا جهت اعلام اولویت‌های راهبردی واحد مذکور است.

همین الآن عضو شوید!

از آخرین اخبار ما مطلع شوید

جدید ترین اخبار در حوزه ی ورود آستان قدس رضوی به حمایت از فناوران و طرح های دانش بنیان را ازاین طریق دنبال کنید.