Skip to content

تشکیل کمیته مشترک مجلس و دولت درباره اقتصاد دانش بنیان
پذیرش شرکت های دانش بنیان در بورس

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از تشکیل کارگروهی بین کمیسیون اقتصادی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای رونق اقتصاد دانش‌بنیان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت صنایع پیشرفته رضوی به نقل از گروه پارلمانی خبرگزاری تسنیم، محمدرضا پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در تشریح جلسه عصر امروز کمیسیون متبوعش ، گفت: در راستای اجرای فرامین مقام معظم رهبری درباره نامگذاری سال ۱۴۰۱ درباره اقتصاد دانش‌بنیان و تقویت شرکت‌های دانش بنیان نشست امروز کمیسیون اقتصادی مجلس با حضور سورنا ستاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و معاونان وی برگزار شد.

وی افزود: در این جلسه گزارشی از وضعیت شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه شد؛ براساس آن اکنون حدود ۶۷۰۰ شرکت دانش بنیان فعال در کشور وجود دارد که ارزش بازار آنها حدود ۴۰۰ هزار میلیارد تومان است که این عدد نسبت به اندازه اقتصاد ایران عدد کوچکی است و باید تقویت شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه در این جلسه توافق‌هایی نیز صورت گرفت، ادامه داد: مصوبه جهش تولید دانش بنیان در حال طی مراحل پایانی خود است و در هفته‌های آینده پس از تائید در شورای نگهبان به عنوان قانون ابلاغ خواهد شد؛ باید این  ظرفیت را برای تولید و اقتصاد کشور به کار گرفت.

پورابراهیمی موضوع پذیرش شرکت‌های دانش بنیان در بورس را دومین موضوع بررسی شده در جلسه امروز دانست و اضافه کرد: به دلیل محدودیت‌های موجود مقرر شد که از ظرفیت کمیسیون اقتصادی برای حضور این شرکت‌ها در بورس و تامین مالی آن‌ها در بازار سرمایه استفاده شود.

وی راه‌اندازی مجموعه بزرگ شرکت مخاطره‌پذیر را دیگر موضوع بررسی شده در نشست امروز برشمرد و تصریح کرد: به پیشنهاد کمیسیون اقتصادی مقرر شد که شرکت مخاطره پذیر نیز در بازار سرمایه پذیرفته شود. همچنین مقرر است در بازه زمانی  یک ماهه آینده با همکاری مرکز پژوهش‌ها، کمیسیون اقتصادی و معاونت علمی و فناوری طرح تشکیل شرکت مخاطره پذیر اقتصاد ایران، با مشارکت معاونت علمی و فناوری نهایی و عملیاتی شود.

نماینده کرمان در مجلس در پایان تاکید کرد: در این جلسه کارگروه مشترکی نیز میان کمیسیون اقتصادی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای رصد موضوعات مرتبط با این حوزه تشکیل شد. مجموعه این اقدامات برنامه میان مدت و بلند مدت کمیسیون برای کمک به اقتصاد دانش بنیان خواهد بود.

لینک خبر

اشتراک گذاری: