Skip to content

میکروسوئیچ های Menlo ؛ راه حلی برای یک مصالحه سنتی!

مهندسان برق در یک مصالحه سنتی، بایستی در نهایت یکی را انتخاب کنند: سوئیچ‌های پرقدرتی که غیرقابل اعتماد و کند هستند، یا سوئیچ‌های پرسرعت و با دقت بالایی که نمی‌توانند توان زیادی را تحمل کنند. اما سوئیچ ایده‌آل Menlo Microsystems، با دگرگون کردن نسل‌ طراحی الکترونیکی، این طرز فکر را به چالش کشیده است؛ Menlo  ادعا می کند که اتفاقی که افتاده فراتر از یک تغییر نسل طراحی است و آنها در حال  توسعه‌ی “بزرگترین نوآوری از زمان ابداع ترانزیستور” هستند! اگرچه این ادعایی جسورانه است، اما  آن طور که از ۱۵۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری تازه‌نفس بر می آید، حداقل بخشی از جامعه سرمایه‌گذاری فکر می‌کنند که این شرکت حقیقتا در حال انجام یا کشف چیز مهم و ویژه‌ای است!

اگر شما یک مهندس برق نیستید، درک اینکه نوآوری شرکت تا چه حد بزرگ است یا اینکه چقدر این فناوری ممکن است مهم باشد، برایتان دشوار است. استفاده از این کلیدها بهبودهای قابل توجهی ایجاد می کند و استفاده از آن در برخی از مدارها، ۱۰۰ برابر کاهش ابعاد و ۱۰۰ برابر عملکرد کارآمدتر را سبب می شود. اگر تا به حال خواسته اید یک کلید چراغ هوشمند در خانه خود نصب کنید، ممکن است متوجه شده باشید که حجم قطعات الکترونیکی مورد استفاده در آن بسیار زیاد است و شما صرفا با اعمال نیروی مضاعف، گاها روغن کاری و زحمت فراوان است که می توانید آن را داخل دیوار جا بزنید. این مساله به این دلیل است که کلید هوشمند برای روشن و خاموش کردن برق به یک رله متکی است؛ با استفاده از این فناوری، این کلیدهای هوشمند می توانند با یک صدم اندازه و کسری از قیمت امروزی تولید شوند.

علاوه بر فضای اشغال شده بسیار کوچک‌تر، این شرکت ادعا می‌کند که سوئیچ ایده‌آل برای فعال شدن، انرژی بسیار کمتری مصرف می‌کند (کمتر از یک میلی‌وات)، مصرف توان کمتری در زمان فعال‌بودن دارد، سرعت سوئیچینگ بسیار بالایی دارد (کمتر از ۱۰ میکروثانیه) و تا میلیاردها بار عملکرد آن تضمین شده است (این در حالی است که سوئیچ های معمولی پس از تنها چند میلیون فعال‌سازی از کار می‌افتند). همه اینها به این معنی است که ما در مورد نوع بسیار متفاوتی نسبت به آنچه تا کنون در دسترس بوده صحبت می کنیم. گذشته از همه این موارد، Menlo معتقد است که این قطعه می تواند هزاران وات توان را تحمل کند و ازین رو در کاربردهای قدرت نیز استفاده شود.

این شرکت در دور جدید سرمایه گذاری، ۱۵۰ میلیون دلار جذب کرده است که مجموع بودجه منلو میکروسیستم را به بیش از ۲۲۵ میلیون دلار می‌رساند. سرمایه گذاری تازه برای تولید داخلی و توسعه زنجیره تامین آن در نظر گرفته شده است. وی افزود “این ما را قادر می سازد تا تولید خود را گسترش دهیم و توسعه نقشه راه‌مان را برای حل برخی از مهم ترین چالش‌های جهان تسریع کنیم. ما در موقعیتی قرار گرفته‌ایم که فرصت را برای ارتقای شبکه‌های برق فرسوده جهان، مدرن‌سازی ساختمان‌ها و کارخانه‌های هوشمند، و حذف بسیاری از ناکارآمدی‌های زیرساخت‌های الکتریکی قدیمی فراهم کنیم.»

سالیانه بیش از ۲۰ میلیارد سوئیچ توزیع برق که دارای حجم بسیار زیادی هستند، از طریق حمل‌ونقل دریایی منتقل می شود که با ظهور این تکنولوژی، صرفه جویی قابل توجهی در هزینه های حمل و نقل اتفاق خواهد افتاد.

از آنجایی که جهان به سمت برق‌رسانی گسترده حرکت می‌کند، فناوری که نویدبخش بهبود قابل‌توجه در بهره‌وری است، می‌تواند تاثیرگذاری زیادی داشته باشد. این شرکت تاثیر را با یک مثال نشان می دهد: بیش از یک میلیارد پنکه سقفی در سراسر جهان وجود دارد. تعویض کنترل‌کننده‌های فن موجود با سوئیچ‌های ایده‌آل باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی برای حذف تقریباً ۱۷ نیروگاه از شبکه می‌شود.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که این دستگاه جایگزینی برای قطعات دیگر نیست، به این معنی که بردها باید دوباره اصلاح و بازطراحی شوند، اما بنیانگذاران شرکت استدلال می کنند که به دلیل تفاوت اندازه، جایگزین‌سازی پین به پین با تکنولوژی امروزی معنی دار نخواهد بود.

 

مترجم: محسن صابر، کارشناسی ارشد الکترونیک

منبع: Techcrunch

لینک مطلب

اشتراک گذاری: