Skip to content

تولیت آستان قدس رضوی:
آستان قدس از شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت و آن‌ها را تقویت خواهد کرد

تولیت آستان قدس رضوی قدرت برخورداری از علم و فناوری را بالاتر از قدرت منابع طبیعی برای تولید ثروت و پیشرفت یک کشور دانست و گفت: آستان قدس به میزان توان و امکانات از شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت و آن‌ها را تقویت خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت صنایع پیشرفته رضوی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد مروی امروز شنبه ۵ تیرماه در آیین رونمایی از دستاوردهای فناورانه و دانش‌بنیان بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی که در محل مؤسسه بذر و نهال رضوی برگزار شد، به توجه و اهتمام اسلام به علم و دانش اشاره و ابراز کرد: کسب دانش و علم در دین اسلام از جایگاه بسیار مهمی برخوردار است به‌گونه‌ای که پیامبر(ص) فرمودند «دانش را طلب کنید ولو اگر در چین باشد» مفهوم و پیام این سخن این است که برای کسب علم و دانش و مهارت حدومرزی وجود ندارد و نشان از اهمیتی دارد که دین اسلام برای دانش قائل است.
وی افزود: هیچ مکتبی به اندازه اسلام برای کسب علم و دانش اهمیت قائل نبوده بطوریکه پیامبر اکرم(ص) در صدر اسلام شرط آزادی اسرای کفار را آموختن سواد به مسلمان قرار داده بودند.
تولیت آستان قدس رضوی در ادامه «خودباوری و اعتمادبه‌نفس» را از ارکان مهم برای پیشرفت هر ملتی دانست و اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی ایجاد روحیه خودباوری و ما می‌توانیم در میان ملت ایران بود، پیش از انقلاب استعمار «ما نمی‌توانیم» را به یک باور ملی در کشور ما تبدیل کرده بود و همین یک جمله برای به استعمار کشاندن یک ملت کافی است چراکه می‌تواند موجب ذلت و عقب‌ماندگی آن ملت شود.
وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی خودباوری و اعتماد به نفس را در ملت ایران نهادینه کرد، گفت: امام خمینی(ره) تقریباً در اغلب سخنرانی‌های خود در ابتدای انقلاب نسبت به خودباوری و اعتمادبه‌نفس ملت ایران تأکید داشتند و به‌طور مداوم تکرار می‌کردند؛ انقلاب اسلامی وجدان‌های ملت ایران را تکان داد و متوجه هویت خویش ساخت.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی با اشاره به تاریخ شکوهمند علمی مسلمانان، اظهار کرد: پایه‌های تمدن علمی غرب بر روی دستاوردهای علمی دانشمندان مسلمانان پایه‌گذاری شده است.
وی به پیشرفت‌های ایران در حوزه‌های مختلف نظامی، هسته‌ای، پزشکی و غیره اشاره و ابراز کرد: «اعتمادبه‌نفس» آن قوه محرکه اصلی برای پیشرفت یک ملت بوده، قوه محرکه‌ای که شجاعت گام برداشتن و ما می‌توانیم را به یک ملت می‌دهد و از موهبت‌های الهی است، پیش از انقلاب این اعتمادبه‌نفس را از ملت ما گرفته بودند اما انقلاب اسلامی آن را دوباره احیا کرد.
تولیت آستان قدس رضوی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اینکه برای پیشرفت کشور نباید نگاهمان به مخازن زیرزمینی نفت و گاز باشد، اظهار کرد: آیا کشورهایی که پیشرفت کردند از منابع طبیعی، معادن و مخازن نفت و گاز برخوردار بودند؟ کشور نیجریه از حیث برخورداری از معادن طبیعی یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیاست اما به جهت وجود تفرقه، فرقه‌گرایی و جنگ داخلی مردمش در فقر و فلاکت هستند.
وی افزود: کشورهایی که پیشرفته کردند و توسعه یافتند دلیلش برخورداری آن‌ها از منابع و معادن طبیعی نبود، دلیلش بهره‌گیری از عقلشان بوده است، منابع و معادن طبیعی سرشار و نفت و گاز زمانی مفید خواهند بود و موجب رشد و پیشرفت می‌شوند که باتدبیر مورداستفاده و بهره‌برداری قرار گیرند.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی تصریح کرد: نفت سرمایه نیست، بلکه سرمایه و نعمت حقیقی استعداد و عقل است که خداوند متعال به‌تمامی انسان‌ها عنایت کرده که از این سرمایه باید به بهترین نحو استفاده کرد.
تولیت آستان قدس رضوی علم و فناوری را منابع نامحدود و پایان‌ناپذیر تولید ثروت دانست و اظهار کرد: صرف فروش منابع طبیعی و تکیه‌بر خام فروشی نمی‌تواند موجب رشد و پیشرفت شود، شرکت‌های بزرگ اقتصادی دنیا با استفاده از اختراعات و خلاقیت و نوآوری درآمدهایی بیشتر از نفت کسب کرده‌اند.
وی با بیان اینکه کشورهای پیشرفته مسیر موفقیت را بدون وابستگی به منابع طبیعی و با تکیه‌بر علم و دانش طی کرده‌اند، اظهار کرد: کشورهای پیشرفته رشد و ثروت خود را مدیون شرکت‌های دانش بیان هستند، لذا آستان قدس رضوی به میزان توان و امکانات از شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت و آن‌ها را تقویت خواهد کرد و از آن‌ها می‌خواهد از شکست‌ در راه نوآوری و خلاقیت ناامید نشوند.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی به شرکت‌های دانش‌بنیان توصیه کرد: دانش خود را به‌روز نگه‌دارید و از تجربیات شرکت‌های بزرگ و کشورهای پیشرفته استفاده کنید، همان‌گونه که بدن انسان برای حیات نیاز به غذا دارد ما نیز نیازمند استفاده از اطلاعات و تجربیات روز در حوزه کاری خودمان هستیم.
تولیت آستان قدس رضوی در ادامه بر لزوم بومی‌سازی علم و دانش تأکید و اظهار کرد: باید علوم و دانش را متناسب باارزش‌ها و فرهنگ خود بومی‌سازی کنیم و محصولات و خدمات را بافرهنگ کشور خود متناسب سازیم و این شدنی است.
وی با بیان اینکه آستان قدس حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان را وظیفه خود می‌داند، ابراز کرد: سیره دانشمندان بزرگ مسلمان این بوده که هر زمان با مشکلی علمی مواجه می‌شدند به خداوند متعال و ائمه اطهار(ع) متوسل می‌شدند.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی با اشاره به اینکه امام رضا(ع) عالم آل محمد است، گفت: در صحن آزادی یا انقلاب اتاقی را برای گروه‌های دانش‌بنیان اختصاص خواهیم داد تا در آن محل جلسات علمی خود را برگزار کنند زیرا امام رضا(ع) عالم آل محمد بوده و حرم مطهر رضوی بهترین مکان برای توسل به حضرت رضا(ع) برای حل مشکلات علمی است.
وی گفت: دانشمندان بسیاری برای حل مشکلات علمی به حضرت رضا(ع) متوسل شدند و پاسخ گرفتند و خداوند متعال به برکت این وجود پاک حل مشکلات علمی و جواب مسائل را به ذهن آن‌ها القا و الهام کرده است.
تولیت آستان قدس رضوی به ضریب بالای هوش و استعداد ایرانیان اشاره و ابراز کرد: نخبگان و دانشمندان فراوان و دانشگاه‌های خوبی بسیاری در کشور داریم، چرا نگاهمان به خارج باشد، جوانان نخبه را برای ماندن و ساختن کشور باید تشویق کرد. درست است بعضاً مشکلات و کارشکنی‌هایی وجود دارد اما توصیه من به جوانان این است که بمانید و مقاومت کنید و کشورتان را بسازید و قطعاً چون بر حق هستید پیروز خواهید شد.

اشتراک گذاری: